Ułatwienia dostępu

Przejdź do głównej treści

Gmina Skarszewy
Urząd Miejski

020 telephone 3 58 588 22 01  021 email skarszewy@skarszewy.pl 035 calendar pon. wt. czw.: 7:30-15:30, śr: 7:30-17:30, pt: 7:30-14:00

Komunikat dla sołtysów w związku z ogniskiem wirusa HPAI

W związku ze stwierdzonym w kwietniu br. ogniskiem wirusa HPAI (grypa ptaków) na terenie Bolesławowa oraz przekazanymi podczas spotkania roboczego w siedzibie Urzędu Miejskiego w Skarszewach w dniu 8 maja br. wnioskami Lekarza Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Starogardzie Gdańskim, prosimy niezwłocznie o podjęcie następujących czynności:
 
1. Przekazanie wszystkim mieszkańcom ulotki opisującej zasady, które należy przestrzegać w celu ochrony gospodarstwa przed wirusem zjadliwej grypy ptaków (HPAI).
 
2. Przekazanie druku oświadczenia każdemu mieszkańcowi posiadającemu ptactwo (kury, kaczki, gęsi, indyki i inne, w tym ptactwo ozdobne oraz gołębie), w celu wypełnienia pierwszej części zgodnie z zawartymi rubrykami. Następnie, wypełniony druk - w terminie niezwłocznym - należy zbiorczo przekazać do koordynatora Mariusza Sulewskiego, w siedzibie OSP Skarszewy przy ul. Kościerskiej 2.
 
3. Po upływie 14 dni należy uzyskać od właściciela ptactwa drugą informację, poprzez wypełnienie wszystkich rubryk w drugiej części oświadczenia, w celu ustalenia, czy doszło do zmian w ilości stada. Druk ten należy również zbiorczo przekazać do koordynatora Mariusza Sulewskiego, w siedzibie OSP Skarszewy przy ul. Kościerskiej 2.
 
4. UWAGA! Zabrania się wchodzenia osobom przekazującym ulotki i oświadczenia na teren gospodarstwa czy posesji właściciela drobiu.
 
5. WAŻNE! Podstawowe informacje dla hodowców:
☑️pozostawienie ptaków w zamknięciu i wstrzymywanie się od wypuszczania ptaków na wybieg,
☑️zabezpieczenie paszy i źródeł wody przed dostępem zwierząt dzikich, w szczególności dzikiego ptactwa,
☑️karmienie i pojenie drobiu wewnątrz budynków inwentarskich,
☑️stosowanie odzieży i obuwia ochronnego, dedykowanego wyłącznie do obsługi drobiu,
☑️stosowanie środków dezynfekujących oraz wyłożenie mat dezynfekujących w wejściach i wyjściach z budynków, w których trzymany jest drób.
 
6. W przypadku wystąpienia u drobiu objawów wskazujących na zakażenie wirusem grypy HPAI, hodowca powinien niezwłocznie powiadomić o tym fakcie lekarza weterynarii.
 
Prosimy mieszkańców o współpracę z sołtysami w tej sprawie. W przypadku pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z koordynatorem Mariuszem Sulewskim, tel. 58 588 23 98.