Upadek to nie przypadek
Upadki stanowią ponad połowę wszystkich zdarzeń wypadkowych, którym ulegają rolnicy. Wiele z nich nie jest wynikiem przypadku, lecz skutkiem niewłaściwej organizacji pracy, pośpiechu lub braku odpowiednich zabezpieczeń w gospodarstwie. Dlatego tak ważne jest zwracanie uwagi na codzienne czynności wykonywane podczas pracy.
Do najczęstszych przyczyn upadków należą m.in.: zły stan nawierzchni podwórzy i ciągów komunikacyjnych, bałagan w obejściu i pomieszczeniach gospodarczych, brak odpowiednich przejść i obejść, a także używanie nieodpowiedniego obuwia. Niebezpieczne jest również niewłaściwe wchodzenie i schodzenie z maszyn rolniczych oraz korzystanie z niezabezpieczonych lub nieprawidłowo skonstruowanych drabin. Ryzyko wypadku zwiększają także niezabezpieczone otwory zrzutowe i kanały gnojowe, wysokie i nieoznaczone progi czy brak poręczy przy schodach.
Aby zmniejszyć ryzyko upadku, warto zadbać o porządek w obejściu oraz o dobry stan techniczny ciągów komunikacyjnych. Należy stosować odpowiednie obuwie robocze z podeszwą antypoślizgową oraz korzystać wyłącznie z bezpiecznych drabin i stabilnych podestów podczas pracy na wysokości. Ważne jest także właściwe korzystanie z maszyn rolniczych, wchodzenie i schodzenie z nich przodem do maszyny oraz zabezpieczanie wszelkich otworów i niebezpiecznych miejsc w gospodarstwie.
Bezpieczeństwo pracy zależy w dużej mierze od samego rolnika. Warto unikać pośpiechu, pracować z zachowaniem zasad bezpieczeństwa oraz nie podejmować pracy w stanie przemęczenia, choroby lub silnego stresu. Pamiętajmy – upadek to nie przypadek, a odpowiednia organizacja pracy i ostrożność mogą skutecznie zapobiec wielu wypadkom.

